Izhajamo iz tega, da v slehernem od nas obstaja osnova za svobodno delovanje, v ozadju katere so stališča, prepričanja in vrednote, ki jih v terapiji lahko prevrednotimo do te mere, da nam pomagajo stopiti na pot sprejemanja in postopnega spreminjanja sebe.
Lokacija
Odpiralni čas
Kontakt
Moj način dela
Uvodno srečanje
Vsak terapevt razvije lasten pristop, ki je kombinacija študija, izkušenj, osebnostnih karakteristik in prehojene poti. Najbistveneje je, da v poplavi terapevtske ponudbe najdete terapevta, s katerim se osebno ujamete. Le tako lahko vzpostavita vzajemno zaupanje, ki vodi do proaktivnega in konstruktivnega sodelovanja. Zato se pri odločanju, ali stopiti v terapevtski proces, ne obremenjujte preveč, ali sem prava za vas. Temu je namenjeno uvodno srečanje, na katerem spoznamo, ali sem jaz tisti vir (po)moči, prek katerega se boste izmotali iz trenutnega klobčiča in uresničili željene vizije ter se usmerili k izgradnji najboljše verzije samega sebe.
Konkretne naloge
Po uvodnem srečanju se torej pokaže, ali sem pravi naslov ali mogoče iščete nekaj drugega (v tem primeru vam priporočim katerega od svojih kolegov). Nato se takoj lotimo konkretnih nalog. Model mojega dela je kombinacija zakonske družinske terapije (iz katere sem doktorirala) in metod, po katerih sem se izobraževala in osebnostno razvijala (medicinska hipnoza, Silva metoda, avtogeni trening, kreativna vizualizacija). Vpletam tudi elemente transakcijske analize, biografskega pisanja in logoterapije, ki mi je blizu zaradi iskanja smiselnega stališča v vseh okoliščinah, v katerih se posameznik trenutno nahaja in so v tem trenutku nespremenljive. Ob dejstvu, da se bodo te sčasoma spremenile (dejansko se bo spremenila naša reakcija nanje), k čemur pripomore usmerjeno soočenje z realno situacijo zunaj utopičnega upanja, ob hkratnem fokusu na točke moči.
Pot sprejemanja in spreminjanja
Proces dela poteka po modelu izvajanja konkretnih »domačih nalog«, ki jih skupaj zastavimo, osmislimo in utrdimo. Izhajamo iz tega, da v slehernem od nas obstaja osnova za svobodno delovanje, v ozadju katere so stališča, prepričanja in vrednote, ki jih v terapiji lahko prevrednotimo do te mere, da nam pomagajo stopiti na pot sprejemanja in postopnega spreminjanja sebe.
Cilji srečanj
Najpogostejši cilji terapevtskih srečanj se dotikajo področij, ki se nanašajo na:
- izboljšanje duševnega in fizičnega bivanja prek soočenja s strahovi in osvetlitvijo potencialov;
- zaplete na štirih ključnih področjih – odnosi, zdravje, kariera in denar:
- sprememba karierne orientacije,
- izboljšanje odnosov,
- iskanje ustreznega partnerja,
- iskanje ustreznega bivališča,
- finančna svoboda.
Po navadi je v ospredju eno področje, vendar le navidezno, kajti dejansko se številna dopolnjujejo in prepletajo ter vplivajo drugo na drugo, s čimer ustvarjajo trenutni aktualni zaplet posameznika.
Težave imenujemo težave
Ne govorimo o izzivih – ko imam sama težave, jih tako tudi imenujem, zato jih ne »zavijam v celofan« leporečenja o preizkušnjah, ki me bodo nekaj naučile. Težave imenujemo težave, ker jih želimo razrešiti, ne pa potiskati v ozadje. Konkretno definiramo cilje z vsemi koraki, ki vsebujejo časovno komponento, delo in disciplino, ter ne sanjarimo, da nas bo samo pozitivno razmišljanje pripeljalo do realizacije. Ne dolgovezimo, hitro pridemo k bistvenemu, to pa zato, da se mu posvetimo takoj. V edinem trenutku, v katerem je moč spremembe in ga imamo resnično na voljo, tukaj in zdaj.
Živimo v času, v katerem se vse odvija bliskovito. Za razliko od posedanja na kavi z najboljšim prijateljem v najljubšem lokalu nimam(o) časa v nedogled posedati na terapevtskem kavču, četudi gre za najljubšega terapevta. Pri meni ni »mutenja« in »smukanja okrog vrele kaše«. Prav tako nima smisla zapravljati denarja na številnih srečanjih, na katerih bi se počasi poglabljali in reflektirali, kar že »vrabci na strehi čivkajo« in je »jasno kot beli dan«. Dobili ne boste niti instant hitrih rešitev niti dolgotrajno razvlečenih razumevajočih pogovorov, ki več kot to, da nudijo trenuten dober občutek, ne pripomorejo k ničemur.
Torej – konkretna akcija, realizacija in ciljno orientirano razmišljanje je tisto, k čemur stremimo. Univerzalnega recepta pa ni, kajti vsak od nas je edinstven, zato je tudi njegova pot razreševanja zapleta, ki ga je pripeljal do mene, unikatna.
Naročanje in potek
Sprejemam samo polnoletne osebe. Prek e-pošte ali SMS-a mi sporočite svojo telefonsko številko in kdaj ste dosegljivi, tako da vas lahko pokličem oziroma se za srečanje dogovorimo prek e-pošte.
Nekateri me obiščejo samo enkrat, po navadi tisti, ki točno vedo, »v katerem grmu tiči zajec« in potrebujejo le potrditev zastavljenega. Večina pride v prvem mesecu dvakrat, nato še nekajkrat v naslednjih mesecih, pozneje pa občasno. Številni se, odvisno od aktualnosti situacije, vrnejo čez kakšno leto, po navadi na eno ali dve srečanji. In s tako dinamiko nadaljujejo tudi pozneje.
Cena in termin
Redna cena:
Partnerska terapija:
Samohranilci:
Redni študenti:
Na voljo je termin 1,5 ure. Izjemoma zaključimo prej kot v eni uri, nikoli pa nismo skupaj več kot eno uro in pol. To pa zato, ker terapevtsko srečanje sledi procesu, in ne urnem kazalcu. Včasih se prej kot v eni uri zgodi toliko, da je »dovolj za danes«, včasih pa se stvari odprejo šele po kakšni uri in nima smisla prekiniti procesa, ki je ravno stekel.
Zakonska in družinska terapevtka
Delovanje Familije finančno podpirajo:
Evropska unija, I feel Slovenia, Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Ministrstvo za zdravje, Ministrstvo za javno upravo, Urad za mladino, Movit, Evropska solidarnostna enota, Evropski socialni sklad, Občina Škofja Loka, Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje